Oświetlenie biura a zdrowie

Dobór odpowiedniego oświetlenia do pomieszczenia pełniącego funkcję biura jest kwestią kluczową dla komfortu pracy. Wywiera także znaczny wpływ na zdrowie pracowników. Chodzi tutaj zwłaszcza o ochronę wzroku. To właśnie wzrok narażony jest na znaczne nadwyrężenie, kiedy wykonujemy typową pracę biurową. Źle dobrane oświetlenie może powodować zmęczenie wzroku oraz stopniowe jego uszkadzanie. Niszczący dla wzroku wpływ ma zarówno oświetlenie zbyt jasne, jak i zbyt słabe. Poza tym, niekorzystny wpływ mają także powstające na przykład na monitorach komputerów, w związku ze złym oświetleniem, odbicia i refleksy. Oświetlenie musi być tak dobrane, aby takich zjawisk unikać. Co więcej, oświetlenie powinno pomagać w zachowywaniu odpowiedniego kontrastu widzenia.

Oświetlenie ma także znaczny wpływ na nasz układ nerwowy i ogólne samopoczucie psychiczne. Dobry nastrój pomoże z pewnością zachować oświetlenie emitowane przez świetlówki liniowe, wytwarzające dobre, zdrowe światło. Dzięki takiemu rozwiązaniu, otoczenie wydaje się bardziej naenergetyzowane, świeższe, żywe. Dobrą formę w biurze pozwoli nam zachować korzystanie ze światła naturalnego. Jeśli jednak pracujemy w godzinach, które nam to uniemożliwiają, musimy pamiętać o jak najlepszym dopasowaniu oświetlenia sztucznego do naturalnych warunków oświetleniowych, jakie panują w pomieszczeniach. Oświetlenie sztuczne powinno jak najbliżej odzwierciedlać światło dzienne. Dla komfortu pracy ważne jest to, aby światło nie było zbyt ostre, oślepiające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>